Juvenile Honours

2018 Juvenile Honours

County, Provincial & National medal winning performances, USAC Juveniles

National Juvenile Track & Field Championships

Gold : BU14 : 1,500m : Myles Hewlett

Gold : BU18 : Javelin : Joshua Hewlett

Silver : BU14 : 800m : Myles Hewlett

Bronze : GU14 : 2Km Walk : Isabel Bawden

Bronze : BU15 : 1,500m : Darragh Flannelly

National Juvenile ‘B’ Track & Field Championships

Gold : BU16 : 800m : Adam O’Connor

Leinster Juvenile Track & Field Championships

Gold : BU14 : 800m : Myles Hewlett

Gold : BU14 : 1,500m : Myles Hewlett

Gold : BU17 : Triple Jump : Patrick Doyle

Gold : BU18 : Javelin : Joshua Hewlett

Silver : GU14 : 2Km Walk : Isabel Bawden

Silver : BU17 : 3Km Walk : Ryan Kielthy

Silver : GU19 : Long Jump : Aoife Muldoon

Silver : BU17 : 4 X 100m County Relay: Aaron Browne

Bronze : GU15 : 2Km Walk : Ciara Murphy

Bronze : GU16 : 2Km Walk : Eve Byrne

Bronze : BU14 : Javelin : Cosmo Hewlett

Bronze : BU15 : 800m : Darragh Flannelly

Bronze : BU15 : 1,500m : Darragh Flannelly

Bronze : BU15 : 4 X 100m County Relay: Darragh Flannelly, Oisin McEochaidh & Aidan Shannon

Leinster Juvenile 4x100m Relay Championships

Silver : BU15 : 4 X 100m Relay – Darragh Flannelly, Aidan Shannon, Oisin McEochaidh & Cosmo Hewlett

Bronze : GU18 : 4 X 100m Relay – Rebecca Bawden, Alannah Byrne, Aisling Power, Grace Costello & Aoife Ní Eochaidh

Bronze : Junior Women : 4 X 100m Relay – Rebecca Bawden, Alannah Byrne, Aisling Power, Grace Costello & Aoife Ní Eochaidh

Bronze : BU17 : 4 X 100m Relay – Conor Murphy, Aaron Browne, Patrick Doyle & Adam O’Connor

Wexford Track & Field Championships

Gold : BU9 : Turbo Javelin : Fionn MacEochaidh

Gold : BU9 : 4 X 100m Relay : TJ Murphy, Fionn MacEochaidh, Donagh Grennan, Maitiu Wall & Adam Burke

Gold : BU12 : 60m Hurdles : Eoin Hannon

Gold : BU13 : 4 X 100m Relay : Sean Lennon, Tommaso Hickey, Olan Delaney & Sam Myers

Gold : BU14 : Javelin : Cosmo Hewlett

Gold : BU14 : Walk : Aidan Kehoe

Gold : BU14 : 75m Hurdles : Eoin Shannon

Gold : BU14 : 80m : Cosmo Hewlett

Gold : BU14 : 200m : Cosmo Hewlett

Gold : BU14 : Shot Put : Cosmo Hewlett

Gold : BU14 : 800m : Myles Hewlett

Gold : BU14 : 1500m : Myles Hewlett

Gold : BU15 : 100m : Oisin MacEochaidh

Gold : BU15 : 4 X 100m Relay : Myles Hewlett, Aidan Shannon, Eoin Shannon & Darragh Flannelly

Gold : GU16 : Walk : Eve Byrne

Gold : GU16 : 800m : Louise Doyle

Gold : BU16 : 1500m : Adam O’Connor

Gold : GU17 : 800m : Aisling Power

Gold : GU17 : 1500m : Aisling Power

Gold : BU17 : Long Jump : Patrick Doyle

Gold : BU17 : 200m : Aaron Browne

Gold : BU17 : 800m : Aaron Browne

Gold : BU17 : 1500m : Aaron Browne

Gold : BU17 : 300m Hurdles : Aaron Browne

Gold : BU17 : 4 X 100m Relay : Ryan Kielthy, Adam O’Connor, Aaron Browne & Conor Murphy

Gold : GU18 : 800m : Rebecca Bawden

Gold : GU18 : 1500m : Grace Costello

Gold : BU18 : Walk : Ryan Kielthy

Gold : BU18 : 1500m : Nic Walkden

Gold : GU19 : 4 X 100m Relay : Grace Costello, Alannah Byrne, Rebecca Bawden & Aoife Muldoon

Gold : BU18 : 4 X 100m Relay : Aaron Browne, Cian Flanagan, Patrick Doyle & Conor Murphy

Gold : Mixed U18 : 4 X 100m Relay : Claire Doyle, Aoife NiEochaidh, Patrick Doyle & Conor Murphy

Gold : BU19 : 800m : Aedan Rogers

Gold : BU19 : 1500m : Aedan Rogers

Silver : BU9 : 60m : TJ Murphy

Silver : BU9 : 100m : TJ Murphy

Silver : BU11 : Long Jump : Eanna Grennan

Silver : BU12 : Long Jump : Sam Myers

Silver : BU12 : 600m : Olan Delaney

Silver : BU12 : 4 X 100m Relay : Sam Myers, Olan Delaney, Eoin Hannon & Charlie Alfred

Silver : BU13 : 100m : Tommaso Hickey

Silver : GU14 : Walk : Isabel Bawden

Silver : BU14 : Walk : Sean Lennon

Silver : BU14 : Javelin : Eoin Shannon

Silver : BU14 : 800m : Cosmo Hewlett

Silver : BU14 : 100m : Cosmo Hewlett

Silver : BU14 : 1500m : Cosmo Hewlett

Silver : BU14 : 4 X 100m Relay : Ben Myers,Cosmo Hewlett, Sean Lennon & Aidan Kehoe

Silver : BU15 : 200m : Darragh Flannelly

Silver : BU15 : 800m : Darragh Flannelly

Silver : BU15 : 1500m : Darragh Flannelly

Silver : BU15 : 4 X 100m Relay : Myles Hewlett, Aidan Kehoe, Ben Myers & Oisin MacEochaidh

Silver : GU15: 4 X 100m Relay : Kelly Corbett, Ciara Murphy, Hazel Hickey & Isabel Bawden

Silver : GU16 : Shot Put : Erinn Shannon

Silver : GU16 : High Jump : Louise Doyle

Silver : GU16 : 1500m : Louise Doyle

Silver : GU16 : 4 X 100m Relay : Louise Doyle, Eve Byrne, Clodagh Foran & Erinn Shannon

Silver : BU16 : 800m : Adam O’Connor

Silver : BU17 : 100m : Aaron Browne

Silver : BU17 : 100m Hurdles : Ryan Kielthy

Silver : BU17 : Long Jump : Conor Murphy

Silver : BU17 : High Jump : Conor Murphy

Silver : BU17 : 800m : Cian Flanagan

Silver : BU18 : 100m : Nic Walkden

Silver : GU17 : 4 X 100m Relay : Louise Doyle, Eve Byrne, Aoife Ni Eochaidh, Claire Doyle & Aisling Power

Silver : GU18 : Long Jump : Rebecca Bawden

Silver : GU18 : 800m : Alannah Byrne

Silver : GU18 : 1500m : Rebecca Bawden

Silver : Mixed U18 : 4 X 100m Relay : Rebecca Bawden, Alannah Byrne, Aaron Browne & Cian Flanagan

Bronze : GU11 : 4 X 100m Relay : Lily Meekens, Maeve Burke, Leaj Kehoe, Ava Kehoe & Romy Belton

Bronze : BU12 : 60m Hurdles : Sam Myers

Bronze : BU12 : 60m : Sam Myers

Bronze : BU12 : 100m : Sam Myers

Bronze : BU12 : 600m : Sam Myers

Bronze : BU13 : 600m : Sean Lennon

Bronze : BU13 : 4 X 100m Relay : Ronan Shannon, Eoin Hannon, Charlie Alfred & Luca O’Connor

Bronze : BU14 : 200m : Ben Myers

Bronze : BU14 : 800m : Ben Myers

Bronze : BU14 : 1500m : Ben Myers

Bronze : BU14 : 100m : Myles Hewlett

Bronze : BU14 : 4 X 100m Relay : Myles Hewlett, Luca O’Connor, Eoin Shannon & Finn Kelly

Bronze : BU15 : 100m : Darragh Flannelly

Bronze : BU15 : 1500m : Aidan Shannon

Bronze : GU16 : Shot Put : Eve Byrne

Bronze : GU16 : High Jump : Clodagh Foran

Bronze : GU16 : Triple Jump : Eve Byrne

Bronze : GU16 : 800m : Erinn Shannon

Bronze : GU16 : 1500m : Erinn Shannon

Bronze : BU17 : 100m Hurdles : Aaron Browne

Bronze : BU17 : 300m Hurdles : Ryan Kielthy

Bronze : BU17 : 1500m : Ryan Kielthy

Bronze : BU17 : 200m : Patrick Doyle

Bronze : GU18 : Long Jump : Alannah Byrne

Bronze : GU18 : 200m : Alannah Byrne

Bronze : GU18 : 100m : Rebecca Bawden

Bronze : GU18 : 1500m : Alannah Byrne

to be continued

National Indoor Track & Field

Gold : BU17 : 1.5Km Walk : Ryan Kielthy

National Cross Country Relay

Gold : BU14 (2017 Age Group) : Myles Hewlett, Cosmo Hewlett, Aidan Shannon & Darragh Flannelly

Leinster Indoor Track & Field

Gold : BU14 : 800m : Myles Hewlett

Gold : GU19 : Triple Jump : Aoife Muldoon

Gold : GU19 : High Jump : Ciara Kelly

Silver : GU15 : 1Km Walk : Ciara Murphy

Silver : BU17 : 1.5Km Walk : Ryan Kielthy

Silver : BU17 : High Jump : Conor Murphy

Silver : BU17 : Triple Jump : Patrick Doyle

Silver : GU19 : Long Jump : Aoife Muldoon

Bronze : BU15 : 800m : Darragh Flannelly

Bronze : GU16 : 1.5Km Walk : Eve Byrne

Bronze : BU19 : 1,500M : Aedan Rogers

Silver : BU15 : 4 X 200m Relay – Darragh Flannelly, Aidan Shannon, Oisin McEochaidh & Owen Lennon

Bronze : GU19 : 4 X 200m Relay – Rebecca Bawden, Alannah Byrne, Aoife Muldoon & Ciara Kelly

Bronze : BU17 : 4 X 200m Relay – Aaron Browne, Cian Flanagan, Patrick Doyle & Adam O’Connor

Bronze : BU18 : 4 X 200m Relay – Nik Walkden, Joshua Hewlett, Daniel Wickham & Cian Flanagan

Wexford Cross Country Relay

Gold : BU12 : 4 X 250M : Ronan Shannon, Olan Delaney, Sean O’Brien & Sam Myers

Gold : BU14 : 4 X 500M : Myles Hewlett, Ben Myers, Cosmo Hewlett & Eoin Shannon

Gold : GU16 : 4 X 500M : Clodagh Foran, Eve Byrne, Erinn Shannon & Louise Doyle

Gold : BU16 : 4 X 500M : Adam O’Connor, Owen Lennon, Oisin McEochaidh & Darragh Flannelly

Silver : BU10 : 4 X 250M : Fionn McEochaidh, Gearoid Byrne, Donagh Grennan & Jake Sutton

Leinster Cross Country Relay

Gold : BU14 : 4 X 500M : Myles Hewlett, Cosmo Hewlett, Finn Kelly & Eoin Shannon

Bronze : BU16 : 4 X 500M : Oisin McEochaidh, Aidan Shannon, Adam O’Connor & Owen Lennon

Comments are closed.